Nowości
Nowości »

Elementy instalacji basenu – omówienie

elementy instalacji omówienie

Ważne jest, aby właściwie wybrać elementy do swojego basenu. Dla ułatwienia pogrupowaliśmy je w serie zwane edycjami. Wszystkie elementy w danej edycji pasują do siebie kolorystycznie, materiałowo i jakościowo.

Wyróżniamy następujące grupy:

  • Bronze Edition,
  • White Edition,
  • White de LUX Edition,
  • White-Steel Edition,
  • White-Steel de LUXE Edition,
  • Black Edition,
  • Chrome Edition.

Niezależnie, którą grupę Państwo wybierzecie, znajdujące się w niej elementy pasują do siebie. Nie powinno się we własnym basenie robić kolorystycznego bałaganu. Montaż elementów musi być przeprowadzony przez fachową firmę, gdyż zostanie on wykonany właściwie.

Jak wybrać fachowca? Nie jest to trudne. Prawdziwy fachowiec ma się czym pochwalić i może pokazać Państwu swoje realizacje. Wasze zadowolenie będzie wtedy o wiele większe, gdy Wasz basen zrobi fachowiec, mający doświadczenie, a nie ten, który będzie się u Was na basenie uczył.

Nasze rysunki dadzą Państwu tylko ogólny obraz. Proszę przestrzegać następujących punktów: wszystkie części powinny być ściśle powiązane z murem, w trakcie montażu należy uwzględnić grubość tynku lub płytek, po montażu elementów tynk musi być gładko zatarty.

Przy basenach betonowych, gdzie stosuje się szalunki należy uważać, aby nie uszkodzić elementów podczas lania betonu. Jeżeli basen jest murowany, części montowane powinny wystawać na grubość tynku, wszystkie widoczne gwinty muszą być zabezpieczone przed dostaniem się betonu lub tynku.

Dobór skimmera

Do szerokości basenu 4 m wystarczy jeden skimmer, powyżej tej szerokości należy zainstalować przynajmniej dwie sztuki. Odpływ denny służy nie tylko do opróżniania basenu, ale wpływa na lepszy obieg wody basenowej. Należy zwrócić uwagę przy montażu skimmera i dysz wlotowych na przepływ tych elementów. Jeżeli pompa filtra ma wydajność 10 m3/h, a skimmer przepływ np. 6 m3/h, to pompa będzie mieć trudności z zassaniem wody (objawiające się bąblami powietrza pod pokryw ą pompy) i pobierze tylko 6m3. Tak samo jest z dyszami. Ich mała ilość powoduje wzrost ciśnienia na filtrze i wpływanie do basenu zbyt małej ilości przefiltrowanej wody. Dlatego lepiej dać o jedną dyszę wlotową więcej. Reflektory podwodne są ważne. Błąd robi ten, kto z nich rezygnuje. Basenu w hali nie można oświetlić z góry, przeszkadza temu lustro wody, które odbija światło najczęściej w formie fal na ścianach. Przy basenach otwartych reflektory są jeszcze bardziej potrzebne. Mało kto wchodzi chętnie do ciemnej wody. Nie można zobaczyć, czy coś nie leży na dnie. Gdy siedzi się na tarasie, oświetlenie podwodne jest ładne i tworzy miłą dla oka atmosferę. Rozjaśnia nie tylko wodę, ale też ogród.

Ilość elementów do montażu

Wielkość basenu (w metrach) 3×5 4×6 4×7 4×8 4×9 4,5×9 5×10 6×12
Ilość wody przy 1,35 m wody 20 m3 3 2 m3 38 m3 43 m3 49 m3 55 m3 68 m3 98 m3
Odpływ denny 1 1 1 1 1 1 1 1
Skimmer 1 1 1 1 1 2 2 3
Dysze wlotu 2 3 3 4 4 4 4 6
Przepusty murowe 2 3 3 4 4 4 4 6
Reflektory 1 2 2 2 2 3 4
Średnica filtra około (w milimetrach) 400 400 450 500 600 640 640 760
Wydajność pompy m3/h 6 8 8 11 11 14 14 20
Czas pracy pompy w godz./dzień ok. 10 12 14 12 14 12 14 15
Pobór mocy kW/h na dzień 1,72 2,60 3,44 5,20 5,85 6,50 8,50 11,1

odpływ denny

Odpływ denny

Wszystkie odpływy na dnie dostarcza się z gwintem wewnętrznym 2 cale. Przed wylaniem posadzki należy w stalowej kratownicy umocować odpływ denny z rurą 63 mm lub zostawić wolne miejsce. Koniec rury musi wystawać poza obręb muru i musi być zatkany. Otwór w odpływie powinien być zatkany np. papierem. Dzięki temu odpływ zostaje czysty w środku.

skimmer zbieracz powierzchniowy

Skimmer – zbieracz powierzchniowy

Przy montażu skimmera, należy uważać na to, aby koniecznie był on zainstalowany pionowo. W skimmerach istnieje możliwość montażu regulatora poziomu wody. Wymagane jest wtedy przyłączenie przewodu świeżej wody już przy budowie niecki basenu. Tak samo należy uwzględnić odprowadzenie nadmiaru wody ze skimmera do kanału.

dysze wlotowe

Dysze wlotowe – przepusty murowe

Dysze wlotowe wkręca się na końcu, po wyłożeniu niecki folią lub płytką. Niektóre modele dysz wymagają zamontowania w murze elementu dyszy z gwintem razem z przepustami. Przepusty murowe montuje się w otworach pozostawionych w murze lub mocuje w szalunkach. Należy uważać na stabilne
mocowanie w szalunkach.

reflektory podwodne

Reflektory podwodne

Proszę instalować je według rysunku. Wokół reflektora należy owinąć około 1m kabla i zostawić go w puszce reflektora. Jeżeli trzeba będzie wymienić żarówkę, wkład lampy można wtedy bez problemu wymontować i wymienić żarówkę na brzegu, bez potrzeby spuszczania wody.

Website created by MkDes
 
Wszelkie prawa zastrzeżone © Basen Complex   •   Polityka prywatności
Zapytanie ofertowe
Pozycji w zapytaniu: 0
Przejdź do formularza zapytania ›
Zapytanie ofertowe: 0 produktów