Jakich jeszcze dodatków do basenu Państwo potrzebują? Nie jest tego dużo i zależy od komfortu, jaki sobie Państwo życzą oraz od zasobności portfela. Państwa basen jest już gotowy. Filtr oczyszcza wodę i ma ona teraz kolor, tak i jak: Państwo sobie wyobrażali. Jest ogrzana przez słońce, wymiennik lub kolektor słoneczny. Potrzeba jeszcze jednak parę rzeczy, aby woda dalej lśniła w promieniach słońca, a dno i ściany basenu pozostały czyste. W dalszej części, w kilku zdaniach omówimy najważniejsze tematy.
Regularna pielęgnacja jest konieczna, aby basen właściwie spełniał swoje funkcje.
Ręczne odkurzacze dna
Urządzenie filtrujące nie jest w stanie zapobiec temu, aby na dno basenu nie opadały ziarna piasku, liście, zabawki itp. Za pomocą ręcznych odkurzaczy dna można sprawić, że dno znowu będzie czyste. Wąż ssący zakłada się na odkurzacz, a drugi koniec wtyka się do skimmera. Gdy filtr pracuje, następuje zasysanie wody przez odkurzacz. Za pomocą teleskopowej sztangi jeździ się powoli odkurzaczem po dnie i ścianach basenu, zbierając zanieczyszczenia. Odkurzacze występują w wielu postaciach i cenach.
Półautomatyczne odkurzacze dna
Są to urządzenia pozwalające na czyszczenie dna basenu bez udziału człowieka. Nie można jednak pozostawić ich podczas pracy bez kontroli. Są one podłączane do węża ssącego, którego koniec wtyka się do skimmera. Pracujący filtr ssie wodę przez odkurzacz, który samodzielnie bez teleskopowej sztangi porusza się po dnie, zbierając zanieczyszczenia, które osadzają się na filtrze. Podczas pracy tych odkurzaczy, należy kontrolować ciśnienie filtra.
Automatyczne odkurzacze dna
To w pełni automatyczne urządzenia do czyszczenia basenu. Większość z nich czyści również ściany, ale nie jest to regułą. Każde z nich ma automatyczny program pracy, a niektóre mogą być również sterowane ręcznie przez pilota. Mają własny napęd i worek filtrujący, pozwalający na pracę niezależną od filtra basenowego. Zaletą jest również to, że wywołują one dodatkową cyrkulację wody w basenie. Automaty są najbardziej komfortowe ze wszystkich rodzajów odkurzaczy. Nie wymagają w trakcie pracy żadnej obsługi i kontroli.
Pielęgnacja wody
Wodę trzeba dezynfekować, aby utrzymać ją w czystości. Bezwzględnie potrzebują Państwo testera wody. Dzięki niemu, poprzez porównanie kolorów, ustala się wartość chloru (lub tlenu) i pH. Wartość pH jest bardzo ważna i musi wynosić około 7,2. Jeśli się nie zgadza, należy zastosować środek podwyższający lub obniżający pH. Istnieje wiele modeli testerów ręcznych i elektronicznych. Są one lepsze lub gorsze. Przy wyborze testera ręcznego, należy zwrócić uwagę na to, aby miał dwie komory do pomiaru, osobno na chlor (lub tlen) i pH. Najlepsze testery elektroniczne to urządzenia fotometryczne. Po zbadaniu wody testerem można przystąpić do pielęgnacji. Środki dezynfekcyjne działają przy odpowiednim poziomie pH. Woda musi być dezynfekowana. Nawet najlepsze urządzenie filtrujące, nie uwolni wody od bakterii. Istnieją preparaty chlorowe i tlenowe. Chlor, który Państwu oferujemy nie jest najgorszym rozwiązaniem. Są to związki bezpieczne i skuteczne. Oczywiście nie wolno ich spożywać! Istnieją różne sposoby dezynfekcji wody: chlorowanie, lampy UV, aktywny tlen, ozonowanie. Korzystne jest łączenie dwóch metod ze sobą. Wybór zależy od Państwa. Preparaty można dozować ręcznie lub za pomocą urządzeń automatycznych. Dozowanie ręczne środków w formie stałej odbywa się przez skimmer, bojkę pływającą w wodzie lub pojemnik założony na instalacji. Środki płynne dozuje się do skimmera lub bezpośrednio do wody, najlepiej nad dyszami wlotu. Urządzenia automatyczne sterują, mierzą i kontrolują stan wody. Sprawdzana jest wartość pH i jeżeli odbiega ona od wartości żądanej, włączane automatycznie jest dozowanie. Do basenów prywatnych w halach, zaleca się używanie do dezynfekcji aktywnego tlenu. W basenach odkrytych lub halowych, intensywnie użytkowanych zaleca się stosowanie płynnego chloru. W basenach publicznych, hotelowych, w ośrodkach wypoczynkowych stosuje się, specjalnie przeznaczone do pracy w nich, automaty dozujące i mierzące chlor w mg/l. Oprócz regulacji pH, w automatach publicznych mierzona jest też wartość Redox.
Pielęgnacja basenu z folią
Znajdujące się w wodzie zanieczyszczenia przywierają do folii. Wapno tworzy twardą skorupę, a jej kolor zależy od obecności jonów metalu, twardości wody, wartości pH. Aby uniknąć osadów wapiennych, należy: stosować środki chlorowe bez wapna (nie stosować podchlorynu wapna), ustawić wartość pH na odpowiednim poziomie, dodawać do wody stabilizator twardości. Idealnym i uniwersalnym środkiem czyszczącym jest żel czyszczący, który usuwa każdy rodzaj zanieczyszczenia. Może być stosowany pod wodą i nad wodą. Stare osady wapienne można usunąć w następujący sposób: obniżyć lustro wody, osad zwilżyć kwaśnym środkiem czyszczącym, a po 15 minutach usunąć osad czystą szmatką i spłukać czystą wodą. Tłuste osady na wykładzinie basenu, na wysokości linii wody, mogą przybierać kolory brązowy, żółty, a nawet czarny. Wykładzinę foliową basenu na linii wody, należy czyścić regularnie gąbką przy pomocy żelu czyszczącego. W przypadku opornego brudu stosuje się produkty odtłuszczające np. trichloretylen czy benzynę do mycia chemicznego. Przy czyszczeniu nie należy stosować silnych środków, mogących rozpuścić powłokę akrylową powierzchni folii basenowej. Gnijące liście, martwe owady itp. należy regularnie usuwać z basenu, gdyż mogą zabarwić wykładzinę foliową basenu. Metale w formie rdzy, manganu itp. zabarwiają wodę w basenie. Dochodzi do osadzania się metali na ścianach basenu i na dnie. Osady te można usunąć kwaśnym środkiem czyszczącym. Metale w wodzie można usunąć, zwiększając na krótko wartość pH do 9. Dodając flokulant po zwiększeniu wartości pH można związać metale we flokulancie i oddzielić od wody za pomocą filtrów. Po tej operacji, filtr należy wyczyścić i przywrócić odpowiednią wartość pH wody.