Nowości
Nowości »

Oświetlenie basenu

Basen znacznie podnosi wartość domu i ogrodu. Basen dostarcza odprężenia, poprzez sportową aktywność w wodzie, jest orzeźwiający, zdrowy i relaksacyjny. Jedną z najważniejszych rzeczy z tzw. wyposażenia dodatkowego są reflektory podwodne. Błąd robi ten, kto z nich rezygnuje. Basenu w hali nie można oświetlić z góry, przeszkadza temu lustro wody, które odbija światło na ścianach. Przy basenach otwartych reflektory są jeszcze bardziej potrzebne. Ciemna tafla wody nie jest przyjemna.

Ilość zamontowanych źródeł światła zależy od powierzchni basenu, jego przeznaczenia i potrzebnej wielkości strumienia światła. O odległości świecenia decyduje krzywa strumienia światła, która dla każdego rodzaju żarówki jest inna. Oświetlenie spełnia swoją rolę tylko przy właściwych transformatorach. Właściwy transformator decyduje o jakości oświetlenia i żywotności żarówki. Spadek napięcia o 1 V powoduje drastyczne zmniejszenie ilości światła np. lampa 300 W przy 12 V – ma 6000 lm, a przy 11 V – ma 4300 lm. Przy lampach LED 12 V spadki napięcia powodują gwałtowne skrócenie żywotności żarówki. Ważne jest zastosowanie właściwego transformatora, który generować będzie zawsze stałe napięcie. Nasze transformatory są najodpowiedniejsze, bo mają możliwość przestawiania napięcia w zakresie 12-14 V. Przed włączeniem lamp napięcie trzeba sprawdzić miernikiem elektrycznym. Przy lampach LED o innym napięciu, niż 12 V trzeba stosować wyłącznie zasilacze fabryczne, gwarantujące stałe napięcie przewodzenia i wymagane natężenie.

Rodzaje oświetlenia

Istnieje kilka rodzajów oświetlenia: tradycyjne, halogenowe, ledowe. Przed wyborem oświetlenia warto się zastanowić, biorąc pod uwagę kilka czynników. Warto iść z duchem czasu i wybrać lampy LED, które są w sumie najkorzystniejszym wyborem. Mają one najwyższą sprawność, czyli stosunek emitowanej mocy światła do zużytej energii elektrycznej, który wynosi dla LED ok. 25%, dla halogenu 7%, dla zwykłej żarówki ok. 3%. Oświetlenie LED ma najwyższą skuteczność świetlną, która określa stosunek emitowanego strumienia świetlnego do pobieranej energii elektrycznej, wyrażony jednostce lm/W (lumen/Wat). Wynosi ona dla LED jeden kolor: ok. 100 lm/W, zwykła żarówka: 10 do 15 lm/W, halogen: 15-20 lm/W, jarzeniówka: ok. 60 lm/W. Wybór oświetlenia LED to inwestycja, która zwraca się w bardzo niskich kosztach eksploatacji, na które składają się: niskie zużycie prądu, brak obsługi serwisowej, brak częstych zakupów nowych żarówek.

Dobór lamp

Według obecnych norm, dla uzyskania dobrego oświetlenia podwodnego, pozwalającego filmować kamerą pod wodą należy przyjąć następujące wartości:

  • Zwykła żarówka: ok. 20-25 W/m powierzchni wody, 400- 500 lm/m2
  • LED: ok. 1-5 W/m powierzchni wody, 100-500 lm/m2
  • LED RGB: ok. 2-7 W/m powierzchni wody, 100-500 lm/m2

Dla basenów prywatnych przyjmuje się mniejsze wartości. Przy lampie podana jest moc [W] i strumień [lm]. Wzór na obliczenie wymaganej ilość lamp: pow. wody w m x ilość lm na 1m /strumień lampy w lumenach. Przykład: basen o pow. 96 m, ilość lm na 1m = 300 lm/m, wielkość strumienia lampy 7200 lm.

96 x 300 / 7200 = 4 lampy.

W rozmieszczeniu lamp w basenie pomocna jest krzywa światła konkretnej lampy.

Przekrój kabla przy lampach określa elektryk posiadający uprawnienia.
To całkowicie nowy sposób na oświetlenie basenu. Diody LED w niesamowity sposób rozświetlają toń wody. Szczególną zaletą tego oświetlenia jest bardzo długa żywotność żarówek, mały pobór prądu, nie ma żadnych czynności obsługowych, żadnych termicznych problemów związanych z nagrzewaniem się żarówek. W zależności od wielkości basenu i żądanego efektu wylicza się odpowiednią ilość lamp. Lampy RGB zmieniają kolory. Decydując się na oświetlenie LED, należy pamiętać, że koszty eksploatacji są bardzo niskie i szybko rekompensują koszt inwestycji. Lampy LED odznaczają się dużą sprawnością wynoszącą 25%. Sprawność to stosunek emitowanej mocy światła do użytej energii elektrycznej. Duża skuteczność świetlna ok.100 lm/W (zwykła żarówka ma 15 lm/W). Skuteczność świetlna określa stosunek emitowanego strumienia świetlnego do pobieranej energii elektrycznej. Długa żywotność do 50000 h pracy. Lampy LED dostępne są w kilku odmianach, pod względem temperatury barwy i kąta rozchodzenia się światła.

Przykłady

Zdjęcie przedstawia różnicę między oświetleniem lampami LED, a oświetleniem lampami ze zwykłymi żarówkami 300 W.

Lampy POWER LED

Lampy POWER LED służą do profesjonalnego oświetlenia basenu. Wykorzystywane w nich przemysłowe diody ledowe są odporne na wstrząsy i bez ryzyka implozji. Charakterystyczne cechy jakościowe spełniają wymogi dyrektywy niskonapięciowej wg EN 61347, dyrektywy w sprawie kompatybilności elektromagnetycznej EN 61547, normy DALI IEC 62386-207, normy EN 61047 i zgodności z wymogami VDE i CE. Klasyfikacja światła laserowego zgodnie z EN60825-1: klasa lasera 1, bezpieczny dla oka ludzkiego. Tego nie spotkacie w innych lampach. W wersjach RGB, technologia LED opiera się na addytywnym mieszaniu barw. Do zasilania niezbędny jest prąd stały, w dokładnie podawanym natężeniu. Tylko oryginalne zasilacze zapewniają potrzebne lampom Power LED napięcie i natężenie. Użycie innych może pozbawić gwarancji. Standardowo wyposażone są w kabel o długości 5 m, ale dostępne są też z kablem o dł. 10 m. Doboru kabla od lampy do zasilacza powyżej 10 m, dokonuje się na podstawie specjalnego diagramu dla lamp Power Led.

Wszelkie prawa zastrzeżone © Basen Complex   •   Polityka prywatności
Zapytanie ofertowe
Pozycji w zapytaniu: 0
Przejdź do formularza zapytania ›
Zapytanie ofertowe: 0 produktów
Logo Fundusze Europejskie Program Regionalny
rp-left-pl
logo-opolskie
Logo Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Logo Opolskie Dla Rodziny